Loading...

Altın Kaplama

Altın Kaplama

Altın kaplama teknikleri ikiye ayrılır:

  • Kimyasal Kaplama
  • Elektrokimyasal Kaplama

Akımlı Mikron Altın Kaplama Banyosu

Bu teknikte, ideal şartlar altında 10 mikrona kadar sert altın kaplama yapılabilir. Altın kaplama, üstüne kaplandığı metale koruma sağlar ve ana metalin ömrünü uzatır. Endüstriyel altın kaplamanın yanında dekoratif altın kaplamada da kullanılır. Akımlı mikron altın kaplama banyosu, yüksek miktarda altın içerir; hem ülkemizde hem de dünya çapında sayılı atölyede bulunur. Dekap, bünyesinde 30 lt hacminde bir adet altın kaplama banyosuna sahiptir. Bu banyolarda kaplama, elektroliz yöntemiyle gerçekleşir ve 24 karat saf altın kullanılır. Banyo solüsyonunun içerisinde yer alan kobalt elementi ile sert bir alaşım oluşturarak, 22-23 karat arasında bir kaplama rengi elde edilir.

Akımlı Flaş Altın Kaplama Banyosu

Bu banyo çeşidinde, 18-24 ayar renginde 22,5 ayar saflıkta, dekoratif amaçlı, sert altın kaplamalar yapılır. Mikron altın kaplama banyosuyla kıyaslandığında, daha az altına sahiptir. Dekoratif uygulamalarda kullanılmakla beraber; çatal-kaşık-bıçak takımları, tekstil, imitasyon takı ve silah sanayi gibi birçok sektörde kullanılır. Gıda ile teması olmayan ürünlerde, kaplamanın ömrünü uzatmak için şeffaf bir koruyucu uygulama olarak (lak) uygulanabilir. Rengi mikron banyosuna benzese de, bu süreçte en fazla 0,1 mikron kaplama kalınlığına ulaşılabilir. Dekap, bünyesinde 30 Lt’lik ve 45 Lt’lik 2 adet flaş kaplama banyosuna sahiptir. Akımlı flaş altın kaplama banyosu uzun ömürlü olup; kontrol ve kimyasal beslemeleri oldukça basittir. Dışarıdan gelebilecek ve banyoyu kirletebilecek unsurlardan korunduğu takdirde, uzun yıllarca sorunsuz olarak çalışabilir. Serbest siyanür içermediği için işçi sağlığına herhangi bir sorun teşkil etmez.

Brush (Fırça) Kaplama

Fırça kaplama, altın kaplama solüsyonunun özel anot kalemler aracılığıyla kaplama yapılacak yüzeye temas ettirilmesi ile gerçekleşir.

Fırça kaplamadaki önemli etkenler şu şekilde sıralanabilir: Doğru ve kaliteli kaplama solüsyonu, yeterli güç kaynağı, yüzey üzerine uygulanan ön işlemlerde özen, anot kalemlerin malzeme cinsi ve ucuna takılan (swab) ürünün türü. Doğru seçimlerle solüsyon kaybı düşürülür ve kaplamanın verimi arttırılır. Fırça kaplama solüsyonu, yüksek miktarda altın ihtiva eder.

Alaşımlı Altın Kaplama Banyosu

Alaşımlı altın kaplama banyosu, çeşitli elementler ile farklı kaplama renk ve tonların elde edilmesi için, sadece dekoratif amaçlı kullanılır.
Beyaz, kırmızı ve sarı altın kaplamalar, altın kaplamanın içine konulan platin veya nikel, gümüş ve bakır oranına göre değişir. Örnek olarak; 18 karat renginde altın kaplama banyosu, Rose (pembe) altın kaplama banyosu, antik altın kaplama banyosu, rutenyum, rodyum ve palladium gibi kaplama işlemleri ile farklı renkler elde edilebilir.

Restorasyon

Dekap olarak çatal-bıçak takımından saate, gözlükten kapı koluna; farklı sektörlerden birçok ürünün cila ve restorasyonunu gerçekleştiriyoruz.

Sonuç: Aslını aratmayan doğal ve zarif bir görünüm; titiz işçiliğin yansıması olan yüksek kalite.

dekap altın kaplama mobilya
dekap altın kaplama yüzük