Ultrasonik Banyo

İnsan kulağı sınırlı frekans aralığındaki sesleri algılayabilir, Ultrasonik sistemlerde ise insan kulağının algılayamayacağı büyüklükte frekansa sahip titreşimler yaratılmaktadır. Yaklaşık olarak 1 saniyede 20.000 adetten fazla titreşim üreten bu cihazlar görüntüleme ve temizleme gibi birçok amaç için kullanılmaktadır.

Transducer’e iletilen yüksek frekanslı akım, mekanik enerjiye çevrilir. Bu mekanik enerji, tankın içindeki sıvıya uygulanarak “kavitasyon” adı verilen durumun açığa çıkması sağlanır. Ultrasonik basınç dalgaları sıvı solüsyon ile iletilirken milyonlarca mikron mertebesinde, hızları 500 km/saat’e ulaşan, yüksek enerjiye sahip, mikroskobik hava baloncukları oluşturur.

Sürekli olarak basınç-genişleme döngüsüne sokulan sıvı moleküllerinin oluşturduğu mikro ölçekteki baloncuklar, basınç ortadan kalktığı genişleme anında kendi içine çöker. Bu anda sıvı, baloncuk içine doğru çok yüksek bir hızda hareket etmeye başlar. Sıvı solüsyon içerisindeki baloncuklar tankın içine batırılmış ürünün yüzeyine çarparak patlaması sonucu yüksek enerji ortaya çıkar. Sıvı içerisinde oluşturulan bu baloncuklar kirli yüzeylere çarparak patlar ve sahip oldukları enerji ile çarptıkları noktalarda bulunan yabancı maddelerin fırçalama veya ovalamaya benzer bir etkiyle temizlenmesi sağlanır. Yüksek frekansta ses dalgaları saniyede yaklaşık 30.000 kez yüksek alçak basınç değişimleri üretmek için kullanılır.

Ultrasonik temizlik cihazlarında, etkin temizliği sağlamak için tank içindeki suya uygun kimyasal maddeler (deterjan gibi) eklenerek kullanılır. Kimyasal maddelerin miktarı ve suyun işlem sırasındaki sıcaklığı işlemi doğrudan etkilediği için hassas olarak ayarlanmalıdır.

Kaplanmak üzere bizlere teslim edilen ürünler genellikle polisaj işlemine tabi tutulmuşlardır. İlgili ultrasonik uygulamamız ile polisaj lekelerini ortadan kaldırır, erişilmesi zor kör delik ve yarıkları temizler ve bu sayede kaplama uygulamalarımızın kalitesini üst seviyelere çıkartırız.