Titanyum Teknolojisi

Titanyum, üstün fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip, nadir bulunan ve stratejik önemde endüstriyel bir metaldir.

Titanyum simgesi Ti, atom numarası  22 olan bir geçiş metalidir. Periyodik cetvelde 4 periyotta bulunur. Gümüş beyaz, parlak bir elementtir. Yer kabuğunda en çok bulunan altıncı (6) elementtir. Titanyum sahip olduğu yüksek dayanıklılık- ağırlık oranı ile bilinmektedir. Düşük yoğunluklu (4.51 g/ cm3) hafif bir metaldir. Yüksek Ergime noktası (1660 0C)  ile dayanıklı bir metal olması açısından kullanışlıdır.Titanyumun en önemli kimyasal özelliği korozyona karşı göstermiş olduğunu dayanıklılığıdır. Pt kadar nerdeyse dirençli bir elementtir diyebiliriz.asitler, klor gazı, alkali çözeltilere maruz kaldığin da direnç göstermektedir. Ayrıca paramanyetik , elektriksel ve ısıl iletkenliği düşük bir elementtir.Saf titanyum hegzagonal kristal yapıdadır.Bundan rağmende iyi şekillendirilebilir özelliktedir.

1789 da William McGregor tarafından doğa da ise  rutil TiO2 veya FeTiO3 şeklinde bulunmuştur.%98-99 ‘ luk saf titanyum ilk olarak 1910 yılında Hunter ın tarafından elde edilmiştir.  Titanyum şekillendirilebilirliği oksijen, nitrojen ve hidrojen gibi çözünebilen gazlardan kolayca etkilenmektedir.Bundan mütevellit, titanyumu saflaştırmak ve kullanıma hazır biçime getirmek zor ve yüksek maliyet gerektirmektedir.

 

Titanyum demir, aluminyum ve magnezyumdan sonra  dünyada en fazla kullanılan metal olmasına rağmen oldukça,  pahalı ve yakın zamana kadar çok az tanınan bir metaldir.Titanyum metarlürjistler için yeni metal olarak sayılabilir.Düşük saflık içeern formu 1800 lerde üretilmiş, fakat makul saflıktaki titanyum metalinin üretimi 1900 a kadar varmıştır.

Ti alaşımlarının yüksek mukavemet/ağırlık oranı ve korozyon dirençi özelliklerinden dolayı jet motorları askeri havacılıkta kullanımı için büyük üretimleri 1950 leri bulmuştur.Sonrasında gemi pervanelerinde ,denizaltı gövdelerinde,cerrahi implant, petrol sondajları gibi uygulamalarını takip etmiştir.

 Titanyum mineralleri kâğıt, plastik ve boya endüstrisinde sık kullanılır. Titanyum, tüm nesnelerin renklerini oluşturan pigmentlerin üretiminde önemli yeri olan bir elementtir. Kâğıtların parlaklığını artırır ve saydamlığını azaltır. Bu sebeple fotoğraf kâğıtlarında titanyum pigmenti kullanılır. Dünya titanyum cevheri üretiminin yüzde 91’i ise pigment endüstrisinde (Bu oranın yüzde 57’si boya endüstrisinde kullanılır), yüzde 6’sı ise metal endüstrisinde kullanılmaktadır. Yüzde 3’lük bölüm ise diğer sektörlere dağılmaktadır.

Titanyum son zamanlar da  mutfak ürünlerinin de aranan maddesi haline geldi. Özellikle tava ve tencereler, titanyum ve alaşımları ile üretilmeye başlandı. Sağlıklı pişirme yöntemleri arasında yeni trend olarak mutfaklara giren titanyum ürünler, yapışmaz kaplamalarıyla kolay yemek yapmak için alternatif sunmaktadır. Hafif, aşınmaz ve ısıya dayanıklı özelliği sebebiyle kaliteli tava ve tencerelerde titanyum tercih edilmektedir. Çelik tencerelere oranla yaklaşık yüzde 50 daha hafif, alüminyumdan yüzde 60 daha ağır olan titanyum tencereler, her iki metalden de daha dayanıklı özellikler içeriyor.

Titanyumun kullanıldığı diğer ürün ve alanları şöyle sıralarsak; araç motor parçaları, motor türbin kanatları, denizaltı gövdeleri, fabrikaların kimyasal madde üreten bölümleri, kozmetik ürünleri, muşamba, yapak ipek, beyaz mürekkep, renkli cam, seramik, deri ve kumaş boyaları, kimyasal maddelere dayanıklı eşyalar, pencere çerçeveleri, kâğıt dolgu ve kaplamaları, kaynak elektrotları, elektrik arkları, vernik, cila, petrokimyasallar, arıtma santralleri, diş implantları, dental malzemeler, protezler, mücevher ve takılar, saatler, gözlük, cep telefonları, fotoğraf makineleri, spor ürünleri olarak sıralayabiliriz.

 

Biz firma olarak ürünlerimize titan kaplama  pvd kaplama gerçekleştiriyouz. Ürünlerinizin mekanik ve kimyasal özelliklerini güçlendirerek hem de estetik fayda katarak ilerlemekteyiz.