Kaplama Uygulamalarının İşlevleri ve Faydaları – Korozyon Sorunu

Günümüz kaplama sektöründe, teknolojinin de gelişmesine paralel olarak birçok çeşitli kaplama yöntemi bulunmaktadır.

Bu kaplama teknolojileri ilerledikçe ve ekonomik olarak da uygulanabilir hale geldikçe, daha fazla malzeme kaplama işlemleri için uygun hale gelmiştir. Bunun yanında altın, gümüş, titanyum ve türevlerini malzeme yüzeylerine pvd kaplama yöntemi olarak uygulamak süre olarak oldukça kısa bir vakit almaktadır.

Özet olarak açıklamak gerekirse kaplama uygulamalarının amacı, estetik ve fonksiyonel fayda sağlamaktır. Bu faydalara olan ihtiyacı anlamanın en güvenilir yolu kaplama işleminizi çevresel maliyetlerle karşılaştırmaktır.  Çevresel maliyetler; korozyon, aşınma, çizilme, kimyasal aşınım, elektrik yalıtımı, düşük sürtünme ve yapışma şeklinde sıralanabilir. Bu maliyetler aşındırıcı nedenlerden kaynaklandığı kadar fonksiyonel olarak daha pahalı çözümlerle karşılaşmanız anlamına da gelmektedir.

İyi bir kaplama uygulaması sonucunda malzemenin performansı önemli ölçüde artacak, sonrasında oluşabilecek ek maliyetlerin ve pahalı çözümlerin önüne geçilecektir.

Bugün bu sorunların belki de en yaygını olan, birçok insanın da aşina olduğu korozyon sorununa değineceğiz.

Korozyon Sorunu

Korozyon sorunu ürününüzün ömrünü kısaltabilir, malzemenizi veya ortamınızı estetik olarak arzu etmediğiniz bir duruma sokabilir, insan sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atabilir. Kalitesiz ve korunmayan özellikle nem, toz ve fiziksel aşınmaya maruz kalan metalik malzemeler korozyon tehdidi ile doğrudan karşı karşıyadır. Günümüzde bu sorundan kurtulmak veya sürecini yavaşlatmak için elektrokimyasal, kimyasal ve koruyucu kaplamalar tercih edilmektedir. Bu yöntemlerin birçoğu korozyon sürecini yavaşlatır veya etkilerini yok eder.

Siz de metalik yüzeylerinizi korozyondan korumak istiyorsanız ihtiyacınıza en uygun yöntemi ürünlerinize uygulatmanızı tavsiye ederiz. Özellikle titanyum, altın yahut gümüş gibi madenler ile yapılan kaplamalar hem malzemenizi korozyonun etkilerinden koruyacak hem estetik bir görüntü yaratacak hem de anti alerjik ve insan sağlığına zararsız ürünler elde etmenizi sağlayacaktır.

Gelecek yazılarımızda pvd kaplama işleminin detayları, uygulamaları ve faydaları hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile sevgili okuyucular.